Media o nas

Artykuł o Tartaku Bonin ukazała się w Gazecie Przemysłu Drzewnego.

Unijne dotacje szansą rozwoju.

Nowy park maszynowy i duża przestrzeń hal tartaku pozwalają na produkcję nie tylko wielkowymiarowych więźb dachowych.

-Przed 2000 r. byłem na emigracji zarobkowej w Austrii, gdzie poznałem dwóch mężczyzn z Bieszczad – wspomina Ireneusz Kuszczyński, prowadzący Tartak w Boninie koło Choszczna (woj. zachodniopomorskie.) – Zajmowali się oni sprzedażą traków. Zachęcili mnie, bym zajął się przecieraniem drewna na materiały budowlane, bo coraz więcej Polaków będzie budować własne domy. Posłuchałem ich rady, nabyłem u nich trak i przywiozłem go do Bonina. Na rodzinnej działce budowlanej zacząłem tworzyć swoją, dziś niezależnie działającą, firmę.

Tartak Bonin funkcjonuje od 2000 r. i obecnie jest jednym z największych zakładów drzewnych w regionie zachodniopomorskim. Przez 20 lat zakład osiągnął profesjonalny status, czego efektem jest grono zadowolonych klientów.

-Faktycznie, zleceniodawców na usługi tartaczne było coraz więcej – mówi właściciel. –Obecnie zatrudniam 12 osób.

W początkowym okresie produkcji elementów dla drewnianego budownictwa szkieletowego młodego przedsiębiorcę wsparł Grzegorz Traczyk, właściciel tartaku w niedalekich Dolicach, podpowiadając technologie obróbki drewna. Podstawowym profilem tartaku w Boninie stało się bowiem wykonywanie więźb dachowych. W ich łączeniu stosuje się tutaj nie gwoździe, lecz znacznie mocniejsze wkręty. Wprawdzie sami nie montują więźb dachowych, ale robią to współpracujący z tartakiem w Boninie dekarze i stolarze.

Wraz z upływem lat i pojawiania się coraz większych zamówień na elementy budowlane z powiatu choszczeńskiego, dokupywano kolejne działki budowlane, które obecnie w całości stanowią własność małżeństwa Agnieszki i Ireneusza Kuszczyńskich.

-Jeszcze przed wejściem Polski do Unii europejskiej, w roku 2004 udało mi się pozyskać dotację z programu pomocy finansowej dla krajów starających się o członkostwo w Unii SAPARD na zakup nowych maszyn parku – dodaje przedsiębiorca. –Później jeszcze trzykrotnie korzystałem z cennego wsparcia finansowego ze środków unijnych. Dzięki tym dotacjom mam trzy nowe traki o dużej zdolności przetarcia surowca oraz wannę do ciśnieniowego impregnowania drewna. Istotnym elementem wpływającym na jakość usług w naszym tartaku Bonin jest nowoczesna maszyna KARA F2000, która decyduje o precyzji i szybkości wykonywania świadczonych usług. Jest to jeden z najbardziej cenionych traków wykorzystywanych przy obróbce drzewa. Maszyna umożliwia zmianę wymiarów cięcia za każdym przejazdem stołu, co pozwala dostosować się do różnych rodzajów produktu, dzięki czemu praca staje się znacznie bardziej elastyczna i efektywna.

Tartak posiada również własny transport samochodowy, pozwalający na szybkie dostarczanie zamówionych produktów przez klientów w promieniu 100 km.

Zakład chętnie wykonuje różne elementy drewniane na zamówienie klienta. W stałej sprzedaży posiada łaty, kontrłaty, tarcicę i deski oraz drewno kominkowe. Produkuje również elementy palet, ale ich nie zbija, tylko sprzedaje je innym producentom.

-Nie posiadamy suszarni , gdyż nie ma wśród naszych klientów zapotrzebowania na suszone drewno, bowiem w pobliżu raczej nie ma zakładów stolarskich- twierdzi Ireneusz Kuszczyński. – Natomiast drzewo impregnujemy próżniowo-ciśnieniowo wodnymi roztworami soli impregnującej.

Podczas swej 20-letniej działalności firma nie miała przestojów, bo ciągle napływają zamówienia na materiały budowlane. Szczególnie latem jest ich wiele, więc w tym okresie właściciele nie myślą nawet o urlopie.

Z czym prowadzący przedsiębiorstwo drzewne ma największe problemy?

-Z pozyskaniem okrągłego surowca drzewnego, głównie sosny, świerku i modrzewia-odpowiada natychmiast właściciel. –Najlepiej wspominam początki istnienia tartaku, kiedy to leśnicy z okolicznych nadleśnictw przyjeżdżali z propozycją kupna drewna. Teraz sytuacja jest odwrotna, pomimo że wycina się coraz więcej drzew w lasach państwowych. Muszę uczestniczyć w internetowych aukcjach i na e-drewno dokupywać potrzebny surowiec, po cenie nieuczciwie podbijanej w nadgranicznych nadleśnictwach przez nabywców z Niemiec.

Nie próbowałem importować drewna okrągłego, bo nie mając dostatecznie wysokiej historii zakupów, nie otrzymałbym z Lasów Państwowych odpowiednio wyższego przydziału drewna w następującym roku. Zatem dla mojej firmy import surowca jest nieopłacalny właśnie z tego powodu. Inni właściciele sprowadzali drewno z Niemiec i obniżyli sobie pulę o 70 proc. drewna systemowego.


 

Artykuł o naszym Tartaku ukazał się w czasopiśmie PromotorFirm, który wydawany jest Powiecie Choszczeńskim w nakładzie 10 tys. szt. Zapraszamy do lektury.

Tartak w Boninie funkcjonuje od 2000 roku. Przez dwanaście lat działalności, firma osiągnęła profesjonalny status w swojej branży, czego efektem jest grono zadowolonych klientów.


Grafika Promotor FirmIstotnym elementem, wpływającym na jakość usług w
Tartaku Bonin, jest maszyna KARA f2000, która decyduje o precyzji i szybkości wykonania. Obecnie w Polsce działa jedynie trzydzieści takich maszyn, a województwie zachodniopomorskim tylko jedna ? właśnie w Boninie. Model KARA F2000 jest jednym z najbardziej cenionych narzędzi na świecie wykorzystywanych przy obróbce drzewa. Maszyna umożliwia zmianę wymiarów cięcia za każdym przejazdem stołu, co pozwala dostosować się do różnych rodzajów produktu, dzięki czemu praca staje się znacznie bardziej elastyczna oraz efektywna.
Firma Tartak Bonin wyspecjalizowała się w produkcji więźby dachowej. Wieloletnie doświadczenie poparte praktyką sprawiły, że firma postrzegana jest na lokalnym rynku jako profesjonalna i terminowa. Ogromny wpływ na ten fakt, mają pracownicy tartaku, którzy każdemu klientowi zapewniają profesjonalną obsługę i radę co do wyboru odpowiednich produktów. Oprócz wspomnianej już więźby dachowej w stałej ofercie znadziemy również: łaty, kontrłaty, tarcicę oraz drewno kominkowe cięte na wymiar podany przez klienta. Firma cały czas się rozwija i w swojej ofercie posiada także usługę heblowania.

Możliwość negocjacji cen przy większych zamówieniach. Tartak znajduje się przy drodze na trasie Stargard Szczeciński (28 km) ? Choszczno (5 km)